Lužnice a okolí

Půvabná malebná jihočeská vesnice ležící v chráněné krajinné oblasti Třeboňsko pod králem rybníků Rožmberkem, v blízkosti lázeňského města Třeboň. 

Obcí protéká stejnojmenná řeka, na jejímž břehu nabízí příjemné posezení kemp „Lužnice“.

Obec Lužnice nabízí příjemné letní podvečerní posezení v pěti hospůdkách, ve třech z nich je možno se i navečeřet.

Čerstvé pečivo a další potraviny si mohou hosté zakoupit ve dvou místních obchodech, z nichž jeden je otevřený sedm dní v týdnu.

K výletům i dopravě do a z Lužnice lze využít vlakové i autobusové spojení.

Co u nás můžete vidět a navštívit?

Třeboňská pánev se zrcadlí hladinami rybníků, jejichž hráze zvou hosty k příjemné procházce nebo projížďce na kole, přičemž jsou provázeni šuměním mohutných dubů, které jsou zde dominantními stromy.

Příjemné koupání poskytnou pískovny u obce Vlkov a Cep. Pískovny navštěvují rádi jak rybáři, tak i lidé, kteří se chtějí osvěžit a zaplavat si v čisté vodě.

Je zde velké množství cyklotras i krásná příroda pro pěší výlety, v blízkém okolí je několik stejně malebných vesniček, které svou krásou a klidem lákají k návštěvě.

Při procházkách po okolí obce si mohou hosté prohlédnout například písečnou dunu „Slepičí vršek“, kopec čistého říčního písku, který nahromadily tekoucí vody v dobách, kdy se měnilo koryto řeky Lužnice. Tato písečná duna je chráněnou památkou.

V měsíci květnu se každoročně na svátek sv. Jana Nepomuckého, který je patronem vesnice, koná pouť, při níž nesmí chybět sobotní zábava pod širým nebem a nedělní „budíček“ kapelou, provázenou členy místních hasičů.

V červnu se již stal tradicí svátek řidičů kamionů – Truck show Lužnice, při kterém je k vidění přehlídka nejrůznějších druhů tahačů, od historických po nejnovější modely.

V srpnu každoročně přivítáme v kempu za řekou několik desítek hasičských sborů na tradiční noční soutěži „O pohár kempu Lužnice“. Je to velmi zajímavá a hojně navštěvovaná podívaná, při které je možno zakoupit i dobré občerstvení.

Jednou za dva roky je zde svátek rybářů – výlov největšího rybníka Rožmberk, ke kterému lze z Lužnice pohodlně dojít procházkou. Velkolepá podívaná od brzkého rána, kdy je možno vidět zátah ryb, během dne se hosté mohou občerstvit různými nejen rybími specialitami a na závěr si mohou zakoupit rybu dle výběru.

Jaké další akce můžete v Lužnici navštívit naleznete zde.